()

Mısır tempura tarifi Japonya’nın popüler lezzetleri arasında yer alır. Gevrek ve altın renkli bir kıvama sahip olan mısır tempura, derin yağda kızartılarak eşsiz bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlar. Genellikle mısır tempura özel bir sosla servis edilir ve sofralarına farklı bir lezzet kazandırmak isteyenler için iyi bir seçenek haline gelir. Mısır tempura tarifi yapmaya başlamadan önce bilmeniz gereken bazı ipuçları vardır. Tarifin ipuçları genel olarak şu şekildedir:

  • Doğru bir mısır tempura tarifi yapmak istiyorsanız biraz tekniğini öğrenmelisiniz. Uygun tempura yapmak için buz gibi su, buğday unu ve nişastayı karıştırarak bir hamur elde etmelisiniz. Oda sıcaklığında kullanılan su, istenilen kıvamın elde edilmesinin önüne geçtiği için buz gibi su kullanmalısınız.
  • Kullanacağınız mısırın taze olmasına özen göstermelisiniz. Taze mısır ile corn tempura tarifi daha lezzetli hale gelir. Ayrıca taze mısır, daha gevrek bir tempura kıvamı elde etmenize de yardımcı olur. Bununla beraber konserve de kullanabilirsiniz.
  • Mısır tempura yapımı sırasında kızartma yağının da iyi bir şekilde ısındığından emin olmalısınız. Eğer yağ iyice kızmazsa içine attığınız malzemeleriniz olması gereken kıvamda kızarmayabilir.
  • Aynı anda çok fazla tempura pişirmemeye özen göstermelisiniz. Yağın içine bir anda çok fazla malzeme atılırsa sıcaklığı düşer ve kızartma noktasında istenilen performansın elde edilmesi zorlaşır.
  • Tempura servis ederken yanında özel soslar hazırlayabilir, lezzetini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca soslarla sunumunuzu daha çekici hale getirebilir, istediğiniz tatları ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu birkaç ipucunu aklınızda tutarak lezzetli bir mısır tempura yapabilir, sofralarınıza orijinal tatlar katabilirsiniz.

Tempura Mısır Nasıl Yapılır?

Corn tempura nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız zor gibi gözükse de aslında oldukça kolay olduğunu bilmelisiniz. Birkaç adımı takip ederek istediğiniz lezzeti ortaya çıkarabilir, sunumlarınıza etkileyici bir doku kazandırabilirsiniz. Lezzeti ve kendine has görünümüyle öne çıkan mısır tempura, hemen hemen her ortama rahat bir şekilde uyum sağlar. Mısır tempura nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyerek sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

İlk önce mısırları hazırlamalısınız. Eğer konserve mısır kullanıyorsanız suyunu iyi bir şekilde süzdüğünüze emin olmalısınız ve ayrıca mısırların da kuru kalmasına özen göstermelisiniz. Eğer mısırları iyice kurutmazsanız hamura su verecek ve kıvamı değiştirecektir.

Ardından bir kabın içerisinde mısır, un, mısır unu, kabartma tozu, su ve tuzu iyice karıştırmalısınız. Elden hafifçe akan bir kıvamda hamur elde edene kadar karıştırma işlemini devam ettirmelisiniz.

Hem yoğun hem akışkan kıvamda bir hamur elde ettikten sonra karışımınız hazırdır. Eğer kıvam istediğiniz gibi olmadıysa un ya da su ekleyerek kıvamı düzenleyebilirsiniz.

Karışımınızın hazır olduğuna emin olduktan sonra kızdırdığınız yağda kızartmaya başlayabilirsiniz. Bununla beraber yağınızın kızgın olduğundan emin olmalısınız. Bir mısır tanesini yağın içine yerleştirerek test edebilirsiniz. Mısır tanesi kızarmaya başlıyorsa yağınız hazır demektir.

Hamuru yağın içine dökmek için kaşık kullanmalısınız. İstediğiniz boyutu belirledikten sonra ona göre kaşık seçimi yapabilirsiniz. Kaşığa istediğiniz miktarda mısır tempura aldıktan sonra yavaşça yağın içine doğru dökebilirsiniz. Hamurun yağın içine dökülme işleminin yavaş bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Aksi takdirde hamurunuz dağılabilir ve tarifinizi istediğiniz gibi yapamazsınız.

Hamurdan aldığınız parçaları kızgın yağın içine koyduktan sonra altın sarısı kıvama gelene kadar pişmesine özen göstermelisiniz. Ardından hamurun rengi altın sarısına döndükten sonra yağdan çıkarabilir ve diğer parçaları koymaya başlayabilirsiniz. Kızartma işlemi bittikten sonra mısır tempuraların üzerinde kalan fazla yağı kağıt havluyla alabilirsiniz. Böylece daha az yağlı ve lezzetli bir tarif hazırlayabilirsiniz.

Mısır tempura tarifi oldukça pratik bir lezzettir. Başlangıçta yapılması zor gibi gözükse de birkaç pratik adımı takip ederek istediğiniz tarifi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bununla beraber mısır tempura yanında sos da hazırlamanız gerekir. Sos, tarifin lezzetini ortaya çıkarır ve istediğiniz tatları ortaya çıkarmanıza imkân tanır.

Mısır Tempura Sosu Nasıl Yapılır?

Mısır tempura tarifi hazırlıyorsnız yanında sos yapmayı da düşünmelisiniz. Sos, tarifin önemli bir parçasını oluşturur ve istediğiniz lezzetleri belirgin hale getirmenize imkân tanır.

Bütün blendera koyduktan sonra çekerek sıvı kıvama getirmeniz yeterlidir. Sosu hazırladıktan sonra dilerseniz mısır tempuraların yanında servis edebilir ya da tempuraların üzerinde gezdirerek sunum yapabilirsiniz.

Diğer sos tarifinde olduğu gibi bütün malzemeleri robottan geçirerek istediğiniz kıvamı elde edebilirsiniz. Mısır tempura tarifi için soslar, oldukça pratiktir ve tarifinize farklı tatlar katmanıza olanak tanır. Sofralarınıza farklı lezzetler katmak istiyorsanız siz de mısır tempura tarifini deneyebilir, hem pratik hem de farklı tariflerle misafirlerinizi etkileyebilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)