()

Spring rolls Doğu, Güney ve Güneydoğu Asya mutfağında sıkça hazırlanıp tüketilen bir yiyecektir. İçerisine çeşitli dolgular konularak ve farklı türlerde yufkalara sarılarak hazırlanır. İçerisine eklenen dolgu malzemeleri, yufka çeşidi ve pişirme teknikleri farklı kültürlerde değişiklik gösterebilir. Bu tarifimizde içerisinde lezzetli ton balıklı ve pirinç yaprakları kullanılarak sarılmış Thai Spring Rolls hazırlayacağız. Ayrıca Thai Spring Rolls tarifi için türlü aromalı soslar hazırlayarak birlikte tüketmeniz mümkündür.

Thai Spring Rolls, sıcak mevsimlerde öğle veya akşam yemeklerinde tüketilebilecek lezzetli bir atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Yapımı da son derece pratik olan Thai Spring Rolls tarif adımlarına dikkat ederek kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Hafif, sağlıklı ve dışarıda tüketmek için kolayca taşınabilen Thai Spring Rolls nasıl yapılır, merak mı ediyorsunuz? Öyleyse son derece fresh tada sahip olan bu yiyeceği hazırlama adımlarını öğrenmek için doğru yerdesiniz! Öncelikle yazımıza hangi malzemelere ihtiyaç duyacağınızı listelemekle başlayalım:

Malzemeleri edindikten sonra Thai Spring Rolls tarifi için kolları sıvayabilirsiniz. Öncelikle çalışma alanınızı yemek için uygun hale getirmelisiniz. Thai Spring Rolls hazırlayacağınız yüzeyin kuru, temiz ve sert olması gerekir. Her Spring roll hazırlarken tek tek ilerlemeye özen gösterebilirsiniz. Bir pirinç yaprağını hazırladıktan sonra bir diğerine geçebilirsiniz.

Pirinç yapraklarını sarma işlemi için hazır hale getirmek çok önemlidir. Pirinç yufkalarına alttan ellerinizle destek vererek işlemleri yapmalısınız. Pirinç yufkasının sığabileceği büyüklükte bir kaseye ılık su hazırlayın. Sonrasında ise suya yavaşça batırmalısınız. Fazla suyu üzerinden atmak için nazikçe yufkayı sallamalısınız. Dilerseniz parmaklarınızı kullanarak pirinç yufkasını bu şekilde de ıslatabilirsiniz. Sonra ise çalışma yapacağınız alana geri bırakabilirsiniz. Sırada ise iç dolgu için hazırladığınız malzemeleri içerisine yerleştirmek var.

Pirinç yufkasının kendinize yakın olan tarafına malzemeleri yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Hazırladığınız havuç, salatalık, ıspanak yaprağı veya diğer yeşillikler, avokado ve ton balığını içerisine yerleştirin. Malzemeleri 8 roll için eşit bir şekilde göz kararı ayarlayabilirsiniz. 

Malzemeleri koyarken yufkanın her iki tarafından yaklaşık 5’er cm boşluk bırakmalısınız. Alt kısımdaki yufka parçasını dolgunun üstüne gelecek şekilde katlayın. Sonrasında ise sağ ve sol taraflarını da dolgu üzerine doğru katlamalısınız. Sıkıca sarmak için bir miktar baskı uygulayabilirsiniz. Bu şekilde aşağıdan yukarı doğru sarmaya devam etmelisiniz. Pirinç yufkasının son derece hassas olduğunu unutmadan bu işlemi yapmalısınız. Bu nedenle pirinç yaprağını yırtacak kadar güç uygulamamaya özen gösterebilirsiniz. Her bir hazırladığınız roll sonrası bir tabağa koyarak üzerini nemli bir havluyla örtebilirsiniz. Bu uygulamaları yaparak geri kalan malzemelerle toplam 8 Thai Spring Rolls hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli Thai Spring Rolls hazırladıktan sonra saklamak için de bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Taze Thai Spring Rolls parçalarınızı bir kaba koyarken yapışmayı önlemek için birbirine değmeyecek şekilde yerleştirmeye özen gösterebilirsiniz.

Şimdi ise Thai Spring Rolls için püf noktalarına değinelim:

  • Sarma işlemini yaparken pirinç yapraklarına dikkat etmelisiniz. Çok kırılgan olan pirinç yapraklarına zarar vermemeye özen gösterin. Herhangi bir yere taşımanız gerektiğinde düz halde yatırmanız gerekir. Aynı zamanda fazla sarsılmayacak şekilde düzenlemeniz önem taşır.
  • Pirinç yapraklarının üzerine dolgu malzemelerini ilave etmeden önce ılık suya yerleştirmek gerekir. Normal rengi beyaz olan pirinç yaprakları bu işlem sonrası şeffaf bir hal alır.
  • Sarma işlemini yaparken sarmak için gereken mesafeyi bıraktığınızdan emin olmalısınız. Sağ ve sol taraftan bıraktığınız boşluklar, sarma aşamasında işinize yarar. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra sarmaya alttan yukarı doğru devam edin. Kırılgan olduklarını unutmadan nazik hareketlerle yuvarlamalısınız. Aynı zamanda da sıkı sarmaya özen göstermelisiniz.

Sıra geldi Thai Spring Rolls tarifi için hazırlayacağınız lezzetli sosa! Sos için birçok seçeneğiniz olduğu söylenebilir. Sizin için iki farklı sos önerimizle geldik. Damak tadınıza göre bir sos hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz Asya esintileri sunan soya sos veya acı sevmenize bağlı olarak acı sos ile servis yapabilirsiniz.

Malzemeleri karıştırarak kolayca Spring Rolls için dip sos hazırlayabilirsiniz. Ekşi krema yerine mayonez de karıştırabilirsiniz. Ancak mayonez koyduğunuzda kıvamının daha koyu olacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

Lezzetli fıstık ezmeli sos için bütün malzemeleri karıştırmalısınız. Eğer kıvamı fazla yoğun olursa bir miktar su ekleyebilirsiniz. Enfes Thai Spring Rolls, dilediğiniz sos ile birlikte hazır!

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)