()

Ribollita, İtalya mutfağına ait olan bir Toskana çorbasıdır. Bir tür değerlendirme yemeği olarak anılan ribollita hazırlamak ister misiniz? Ribollita adı “yeniden kaynamış” veya “iki kez kaynatılmış” gibi anlamlar taşır. Malzemelere ulaşmanın ve hazırlamanın son derece kolay olduğu bu tarif İtalya’nın klasiklerinden. Tarifin kökeni ise Orta Çağ’a dayanır.

Çıkış noktası ise epey ilgi çekici. Feodal sistemin var olduğu zamanlarda soylu ziyafetlerinden arta kalan çeşitli sebze yemekleri ve ekmeklerin yeniden kaynatılarak ribollita tarifi elde edildiği söylenir. Bol sulu bir yemek ya da malzemesi zengin bir çorba olarak da anılır. Basit ve kolay olmasının yanı sıra doyuruculuğu da son derece yüksektir. Akşam yemeklerinizde tüketmek veya ağırladığınız misafirlere ikram etmek üzere değerlendirebileceğiniz ideal çorba çeşitleri arasındadır. Aynı zamanda bir tür yoksul yemeği olarak da adı nam salmış klasik bir İtalyan çorbasıdır.

Feodal düzen de artıkları yiyen yoksullar da kalmamış olsa da ribollita tarifi uygulanmaya devam edilir. İtalyan mutfak kültürünün bir parçası olan bu yemek, günümüzde de sofralara lezzet katmaya devam eder. Kolay hazırlanışı ve yüksek doyuruculuğu gibi nedenler ile sıkça tercih edilir.

Ribollita özellikle kalabalık misafirleri doyurmaya yönelik lezzetli bir tarif arayanlar için eşsiz bir yemektir. Ribollita çorbası, anavatanı Toskana’da soğuk mevsimlerde çokça tüketilir. Soğuk günlerde iç ısıtan, lezzetli ve besleyici bir tarif olan ribollita, zengin içerikli sıcak bir başlangıçtır. İçerisinde kereviz, soğan, sarımsak, havuç, fasulye ve daha birçok malzeme bulunan bu geleneksel İtalyan ribollita tarifi için neler gerekiyor gelin bir bakalım.

Ribollita Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

1 adet doğranmış soğan

2 diş ezilmiş sarımsak

2 adet doğranmış kereviz sapı

4-5 yaprak pazı veya ıspanak

4 su bardağı sebze suyu veya tavuk suyu

2 adet doğranmış havuç

1 su bardağı doğranmış domates (taze veya konserve)

1 su bardağı haşlanmış beyaz fasulye (ya da konserve)

Tuz

Kırmızı biber (isteğe bağlı)

Karabiber

Zeytinyağı

4-5 dilim ekmek

Hazırlığı yaklaşık 20 dakika, pişmesi de 1 saat süren bu tarif ile lezzetli bir başlangıca hazır olun! Lezzetli ribollita tarifi için malzemeleri eksiksiz edindiğinizden emin olmalısınız. Öncelikle işe bir tencerede zeytinyağını ısıtmak ile başlayın. Soğan, havuç, kereviz sapı, ıspanak ya da pazıyı mutlaka doğranmış hale getirmelisiniz. Ribollita tarifi için bu sebzeleri doğranmış şekilde kullanmak gerekir. Diğer adımda doğranmış soğan ve zeytinyağını ısıttığınız tencereye ekleyin. Soğanları yumuşayana kadar kısık ateşte çevirmelisiniz. Sonrasında ise soyduğunuz ve ezmiş olduğunuz sarımsakları içine atın. Doğradığınız havuç ve kerevizi de içerisine ilave edin. Birkaç dakika bu malzemeleri birlikte pişirin.

Diğer bir adımda ise kullanacağınız pazı veya ıspanakları eklemek var. Tencereye bu malzemeleri ekleyerek hafifçe çevirin. Bir müddet çevirdikten sonra haşlanmış beyaz fasulyeleri ve domatesleri eklemek gerek. Malzemeleri tencereye ekledikten sonra karıştırın. Diğer bir aşamada ise sebze ya da tavuk suyu ekleyebilirsiniz. Ribollita tarifini vegan şekilde tüketmek isteyenler sebze suyu ilavesi yapabilir. Dileyenler ise lezzet vermesi açısından et ya da tavuk suyu koyabilir. 

Sonrasında ise karabiber ve tuzunu ekleyin. İsteğe göre kırmızı biber de ilave edebilirsiniz. Güzelce karıştırdıktan sonra çorbayı kaynamaya bırakın. Ribollita kaynadıktan sonra ateşi kısık hale getirin. Ribollita tarifinin bu aşamasında da yaklaşık 20-30 dakika sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Parçaladığınız ekmek dilimlerini pişen çorbaya ekleyin. Kullanacağınız ekmeklerin kuru olması ribollita tarifinin daha iyi olmasına yardım eder. Kuru ekmek, çorbanın daha kıvamlı olmasına yardım ettiği için tercih edilir. Bir miktar zeytinyağını üzerinde gezdirdikten sonra yeniden pişmeye bırakın. Yaklaşık 15 dakika olacak şekilde kısık ateşte pişirin. Ancak çorbanın gerekenden daha fazla pişmemesine özen göstermelisiniz. Çok fazla pişmesi sebzelerin dağılmasına neden olur.

Ribollita tarifinde kullanılan ekmeğin rolü büyük olduğu için bazı püf noktalarıyla daha lezzetli bir hale getirmeniz mümkün. Ekmeği büyük parçalar halinde kesmek, ulaşmaya çalıştığınız dokuyu verme konusunda daha başarılı olmanızı sağlar. Bıçak veya elinizi kullanarak kolayca büyük parçalar ortaya çıkarabilirsiniz. Ekmeği küçük küpler halinde kesmek, istenen dokudan uzaklaşmanıza neden olur.

Ekmek ile ilgili bir diğer önemli ipucu da yemeğe eklemeden önce fırında kızartmak. Üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirerek ısıtılmış fırında yaklaşık 10 dakika kadar ekmeği kızartın. Bu sayede ekmek ile zeytinyağı bütünleşir ve ekmeğin gevrek olması sağlanır. Ayrıca kızarttığınız ekmeğin bir kısmını saklayarak sunum aşamasında da kullanabilirsiniz.

Ekmeklerin yumuşaması ve çorbanın kıvamını alması, çorbanın yeterli pişme düzeyinde olduğunu gösterir. Servis aşamasına geçmeden önce çorbayı birkaç kere karıştırmanızda fayda vardır. Bu sayede ekmek dilimleri çorba içerisinde kolayca erir. Hazırladığınız enfes ribollitayı sıcak bir şekilde servis edin. Dileyenler ribollita üzerine farklı türlerde peynir serperek sunabilir. Damak zevkinize göre rendelenmiş kaşar peyniri veya parmesan tercih edebilirsiniz. Peynir ile birlikte servis ederek ribollita tarifini çok daha leziz bir hale getirebilirsiniz. İtalyan mutfağının geleneksel klasiklerinden olan ribollita hazır! Afiyet olsun.

Besin değerleri (1 porsiyon için):

Kalori: 521.1 kcal

Karbonhidrat: 44.9 g

Protein: 19.7 g

Yağ: 30.6 g

Doymuş yağ: 13 g

Sodyum: 580.5 mg

Lif: 8.3 g

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)