()

Çeşitli içeceklerin lezzetli eşlikçisi olan eşsiz bir peynir tabağı hazırlamak ister misiniz? Hafif tatlardan oluşturulduğunda kahvaltıda tüketilebilen, özel peynirlerin kullanılmasıyla ise önemli günleri unutulmaz kılmayı başaran peynir tabaklarını özenle hazırlayabilirsiniz. Farklı türden peynirlerin bir arada sunulduğu ve yaratıcı tekniklerin kullanıldığı peynir tabakları için ayrıntılı bir yazı hazırladık. Bu sayede peynirleri nasıl seçeceğiniz, tabak dekorunu nasıl yapacağınız gibi birtakım sorulara yanıt bulabilirsiniz. Öyleyse gelin, doğru peynir seçiminin nasıl yapılacağını anlatmakla başlayalım.

Peynir Seçimi

Kusursuz bir peynir tabağı hazırlamak için kuşkusuz en önemli hususlardan biri peynir seçimidir. Peynir tabağı nasıl hazırlanır, diye merak edenlerin bu noktayı öncelikli tutması önem taşır. Peynir tabağında birçok çeşitte peynir bulundurulması oldukça zengin bir görüntü oluşturur. Tatlı, tuzlu, sert, yumuşak, beyaz, sarı gibi renkleri, aromaları ve dokuları değişen pek çok peynir türü potansiyel seçeneklerdir. Bu peynirleri tabağa yerleştirirken rastgele davranmaktan ziyade seçici olmalısınız. Ayrıca belirlediğiniz peynirlerin yüksek kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece damakta müthiş tat bırakacak bir peynir ziyafeti hazırlayabilirsiniz.

Peynir tabağı sunumu için tercih edebileceğiniz peynir çeşitleri şu şekildedir:

 • Kars gravyeri
 • İsli Çerkez peyniri
 • Trakya keçi peyniri
 • Gouda peyniri
 • Bergama tulum peyniri
 • Taze kaşar peyniri
 • Divle obruk peyniri
 • Burrata peyniri
 • Çörek otlu sepet peyniri
 • Kirli hanım peyniri
 • Erzincan tulum peyniri
 • Mimolette peyniri
 • Parmesan peyniri
 • Eski kaşar peyniri
 • Konya küflü yeşil peynir
 • Abaza peyniri
 • Van otlu peyniri

Her biri farklı aromalar ve notalar içeren bu peynirler arasından damak tadınıza göre seçimler yapabilirsiniz. Aynı zamanda yanında tüketeceğiniz aperatifler ve içeceklere göre de tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

Sunum Teknikleri

Şık, estetik ve aynı zamanda iştah açıcı bir peynir tabağı hazırlama işi, çeşitli tekniklerle birleştirilerek yapılır. Bu teknikleri göz zevkinize ya da peynirlerin yoğunluğuna göre belirleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz tekniklerden biri, şekilli peynir kesme kalıplarından faydalanmaktır. Bu kalıplarla peynirleri keserek peynir tabağı oluşturabilirsiniz. Sert peynirleri kare halinde doğrayarak üzerine mini çubuk veya kürdan batırmak da sık kullanılan peynir sunum yöntemlerinden biridir.

Servis Sıcaklığı

Peynir tabağı hazırlama konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biri servis sıcaklığıdır. Bazı peynirlerin soğuk servis edilmesi, tercihler arasında değildir. Bazı peynir çeşitlerini sunumdan önce yarım saat ile bir saat arasında oda sıcaklığında bekletmelisiniz. Bu aşamada peynir türünün ne olduğunu ve ideal sunum şeklini öğrenmenizde fayda vardır. Örneğin burrata peynirinin oda sıcaklığında servis edilmesi önerilir.

Porsiyon Kontrolü ve Sunum Boyutları

Peynir tabağı hazırlığı yaparken kaç kişinin tüketeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer az sayıda kişi için hazırlıyorsanız fazla büyük sunum tabaklarına ihtiyacınız olmayabilir. Ancak kalabalık misafirler için bir peynir tabağı sunumu yapmak adına servis tabaklarını büyük seçmenizde fayda vardır. Bazı durumlarda ne kadar büyük olursa olsun tek bir tabak yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle herkesin ulaşabilmesi amacıyla birden fazla tabakta sunumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Etkileyici Bir Peynir Tabağı Oluşturma İpuçları

peynir tabağı nasıl hazırlanır

Peynir tabağını olabildiğince etkileyici bir hale getirmek için dikkat edebileceğiniz püf noktaları bulunur. Bunlara dikkat ederek ilgi çekici peynir tabağınızın keyfini çıkarabilirsiniz!

 • Servisin önemli elemanları arasında sunum tabakları ve gereçleri yer alır. Tabağa yerleştirdiğiniz peynir türüne göre servis tabağına bir servis bıçağı eklemek isteyebilirsiniz. Servis tabağı veya sunum tahtası seçimleri yapmak da tamamen sizin kontrolünüzdedir.
 • Sunum gücünü arttırmak için peynirleri belirli bir sıraya göre yerleştirebilirsiniz. Tat olarak hafiften ağıra doğru ya da yapısına göre yumuşaktan serte giden bir sıralama tekniği belirleyebilirsiniz.
 • Peynir tabağına eşlikçi eklemek de sunumun zenginleşmesine katkı sağlar. Kraker, galeta, kızarmış ekmek gibi farklı dokularda hamur işlerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca taze ve kuru meyveler, kuruyemiş gibi alternatifler de peynir tabağına çok yakışacaktır.
 • Tabağı görsel olarak daha çekici bir hale getirmek için süslemeyi de unutmayın. Etiketler hem peynir türlerini belirtmenize hem de tabağın farklı bir görünüm taşımasına yardım eder. Ayrıca yenilebilir çiçek ve yapraklar ile de tabağınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Özel günler için özel peynir tabağı oluşturma fikirleri

Özel günleriniz için özel konseptlerde peynir tabağı dekorları oluşturmak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla gireceğiniz enerjik bir yılbaşı ya da romantik yıl dönümleri için uygun süsleme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Değer verdiğiniz özel günler için temalar hazırlayarak süsleme peynir tabağı sunumları ortaya çıkarabilirsiniz.

Mevsimlere göre değişen peynir tabağı temaları 

Yaz, kış ve bahar aylarında sevdiklerinize akılda kalıcı bir peynir tabağı mı hazırlamak istiyorsunuz? Farklı mevsimlerin temalarına ahenk oluşturacak peynir tabağı süsleme konusunda en büyük yardımcılarınız servis tabağı tasarımlarıdır. Kış mevsiminde sunacağınız peynir tabağı için üzerinde kar tanesi, çam ağacı gibi desenler bulunan modelleri seçebilirsiniz. Yaz konseptli bir sunum için ise güneş, karpuz baskılı olan sunum tabaklarını edinebilirsiniz. Böylece mevsimin ruhunu yansıtan göze hitap eden bir tema ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra mevsimlere göre taze ve kuru meyveleri de eşlikçi olarak tabaklara ekleyebilirsiniz.

Peynir Tabağı için alkolsüz içecek tercihi

Peynir tabağının yanında alkol içermeyen içecekleri tercih etmek isteyenler olabilir. Bu durumlar için seçtiğiniz peynirlerle uyumlu tada sahip içecekleri belirlemeniz önem taşır. Önceliğiniz içecekle uyumluluk sağlamak ise içmeyi tercih ettiğiniz alkolsüz içeceklerle uyumlu notalar sunan peynir çeşitlerini seçerek peynir tabağınızı kolayca hazırlayabilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)