()

Mutfak tezgahı, bir evin en çok ve en çabuk kirlenen alanlarından biridir. Tezgahı üzerinde yapılan kesme, soyma ve  doğrama gibi işlemler alanın da ekstra kirlenmesine neden olur. Ocak ile her zaman son derece yakın bir konumda olan tezgah; gıdaların pişirilmesi sırasında yağlanabilir ve yemek suları tezgaha sıçrayabilir. Yemek yenildikten sonra çıkan yağlı ve kirli bulaşıklar da mutfak tezgahı üzerine konur. Ayrıca kahve ve çay gibi içecekler bardağa genellikle mutfak tezgahı üzerinde doldurulur. Bu nedenle mutfak tezgahı sürekli olarak çiğ gıdalardan gelen bakteri ve diğer faktörlerden dolayı kirlenir. Aynı zamanda kahve ve çayın dökülmesi ile oluşan lekeler de zamanla tezgahın kirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle mutfakların odak noktasında bulunan mutfak tezgahı temizliği, tüm mutfağın hijyeni açısından büyük önem taşır. Mutfak tezgahı temizliği özellikle  evde hazırladığımız gıdaların güvenli bir şekilde sofraya ulaşmasında etkin rol oynar. En ideal şekilde mutfak tezgahı temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız tezgah temizlemenin püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz.

Karbonatlı Temizlik

karbonatli-temizlik

Karbonat, antimikrobiyal özelliğe sahip bir malzemedir.  Hem ev temizliğinde hem de gıdaların temizliğinde güvenle kullanabilirsiniz. Mutfak tezgahı yiyeceklerin hazırlandığı, gıdalarla temas eden bir alan olduğundan tezgah temizliğinin doğal malzemelerle yapılması sağlık açısından oldukça önemlidir. Karbonatlı temizlik, tezgah üzerindeki leke ve kirleri çıkarmada son derece etkilidir. Aynı zamanda etkili bir kötü koku giderici olan karbonat ile mutfak tezgahı temizleme için özel karışımlar yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise karbonatı, amonyaklı krem temizleyiciler gibi macun hâline getirmektir. Bir kaşık karbonatı birkaç damla limon ile sulandırarak macun haline getirebilir ve bulaşık süngeri yardımıyla hazırladığınız bu karışımla mutfak tezgahını ovabilirsiniz. Ardından nemli bezle durulayıp temizliği tamamlayabilirsiniz.

Oksijenli Suyla Temizlik

Eczanelerden temin edebileceğiniz oksijenli suyla kendi mutfak spreyinizi hazırlayabilir ve hızlı mutfak temizliği yapabilirsiniz. Oksijenli su, özellikle lekeli ve sararmış beyaz mutfak tezgahı temizliği için ideal seçeneklerin başında yer alır. Bu suyu bir sprey şişesine boşaltıp tezgah üzerindeki lekeli ve sararmış alanlara sıkıp bir bulaşık süngeri yardımıyla ovabilirsiniz. Birkaç dakika boyunca oksijenli suyun lekeli alana nüfuz etmesini bekleyip ardından durulayabilirsiniz. 

Limon ve Beyaz Sirke

Limon hem hoş kokusu hem parlaklık veren özelliği ile mutfak tezgahı temizliği için tercih edilebilecek en doğal malzemelerden biridir. Bunun için  limon ve beyaz sirkeyi karıştırarak işleme başlayabilirsiniz. Beyaz sirkeyi ılık su ile karıştırıp bir sprey şişesine doldurarak yemek hazırlama öncesinde ve sonrasında tezgahınızı bu karışımla temizleyebilirsiniz. 

Tuz ve Limon

Tuz ve limon, tezgah üzerindeki yanık izlerini gidermek için son derece etkili bir yöntemdir. Sizin de mutfağınızda yanık izi  varsa iz olan bölgeye tuz döküp, üzerine kesilmiş yarım limonu bastırabilirsiniz. Tuza basılmış limon ile yanık tezgah yüzeyini ovarak lekeyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sıvı Sabun

sivi-sabun

temizlemek için sıvı sabun kullanabilirsiniz. Sıvı sabunu ıslatılmış bir bulaşık süngerine dökerek köpürtüp tezgahı bu köpüklü süngerle ovabilirsiniz. Ardından köpükler arınana dek nemli bir bezle durulayabilirsiniz. Bu yöntemle tezgah üzerindeki yağı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Tezgahı her gün sabunlu bezle silerek tezgah üzerinde hijyen sağlayabilirsiniz. Siyah mutfak tezgahı temizliği için ağartıcı kimyasal temizlik malzemeleri  kullanmak istemeyenler de sıvı sabunu tercih edebilir. 

Bulaşık Parlatıcısı

Su lekelerini gidererek bardakları pırıl pırıl yapan bulaşık parlatıcısını mutfak tezgahı temizliği için kullanabilirsiniz. Inox mutfak tezgahlarının en büyük sorunlarından biri su lekeleri ve mat görüntüdür. Inox gibi su lekesi belli eden tezgahları bulaşık parlatıcısı ile temizleyebilirsiniz. Mat ya da su lekeli bölgeyi parlatıcı ile ıslatılmış sünger yardımıyla ovabilir, kısa sürede parlak bir tezgaha sahip olabilirsiniz. 

Sararan Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?

Sararan mutfak tezgahı için oksijenli su karışımını kullanabilirsiniz. Oksijenli suyu sararan tezgaha sıkıp sararmalar açılana kadar bekleyebilir, ardından bol su ile durulayabilirsiniz. Sararan mutfak tezgahı temizliği püf noktaları arasında yer alan bir diğer doğal yöntem ise macun kıvamına getirilmiş karbonatın sararan kısma sürülerek bir süre boyunca bekletildikten sonra durulanmasıdır. 

Granit Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?

Granit mutfak tezgahı temizliği için limon ya da beyaz sirke gibi asidik yapıdaki doğal temizlik sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Beyaz sirkenin içine birkaç damla limon damlatıp daha etkili bir temizlik karışımı elde edebilirsiniz. Bu karışımı granit tezgaha sıktıktan sonra nemli bezle silebilirsiniz. Granit tezgahlarda ağır kimyasallar kullanmak aşınma, ağarma ve çatlama gibi durumlara neden olabilir. Tezgah üzerinde yağlanmayı gidermek için bulaşıkların yıkandığı sıvı bulaşık deterjanı ya da sıvı sabun kullanılabilir.

Yanmış Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?

Yanmış mutfak tezgahı tuz ve limon ile temizlenebilir. Yanık lekesinin üzerine tuz döküp limon ile ovalayarak lekeyi giderebilirsiniz. Bu yöntem  özellikle yeni oluşmuş yanık lekeleri üzerinde çok daha etkilidir. Eski ve kurumuş yanık lekeleri için farklı yöntemler denemeniz gerekebilir. 

Kararan Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir?

Kararan mutfak tezgahını karbonat limon karışımı ile temizleyebilirsiniz. Bu kararmaları gidermek için karbonat limon karışımının yanı sıra lekeleri gidermekte etkili olan oksijenli suyu da kullanabilirsiniz.  Kararmanın yoğun olduğu bölgeleri süngerle ve güç uygulayarak temizleyebilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)