()

Mop ile paspaslama, ev veya ofisteki zeminleri verimli ve etkili bir şekilde temizlemenize yardımcı olan en fonksiyonel yöntemlerden  biridir. Mop ile temizlik yapmak son derece kolay görünse de gerçekten hijyen sağlamak için bazı önemli detaylara dikkat etmek gerekir. Fayans, ahşap, laminant, granit ve daha pek çok farklı zeminde kir ve tozun günlük temizliği veya korunması için mop ile temizlik tekniklerini bilmeniz önemlidir. Evde veya ofiste mop ile temizlik nasıl yapılır, diye merak ediyorsanız aşağıdaki kapsamlı temizlik rehberine göz atabilirsiniz. 

Evde Mop ile Kapsamlı Temizlik

Evinizin tüm odalarında, mutfak ve banyolarında zeminlerin ihtiyaç duyduğu kapsamlı temizliği yapabilmek için mop en büyük yardımcı ekipmandır. Fayans, ahşap veya laminant dahil olmak üzere pek çok malzeme için en iyi yöntem olan mop temizliği, evin her yerinde parlak ve temiz zeminler elde etmenizi kolaylaştırır. Evinizin her yerinde mop ile kapsamlı bir şekilde temizlik yapmadan önce şu ipuçlarına mutlaka dikkat etmelisiniz:

 • Zemini temizlemeden önce etraftaki tüm dağınıklıkları kaldırarak, çöp veya atıkları dışarı çıkararak başlayın.
 • Banyo ve tuvalet gibi bakteri ve mikrop olan alanları en sona bırakın ve bu alanları temizlemeden mopu dezenfekte edin.
 • Evin her odasında temizliğe öncelikle kenarlardan ve detaylardan başlayın, engel olabilecek mobilyaları kenara kaydırın.
 • Daha fazla alanı aynı anda temizleyebilmek ve tozun kenarlara kaçmasını önleyebilmek için mopu sekiz çizerek kullanın.  

Toz Alma ve Yüzey Temizliği

Mop ile temizliğe başlamadan önce yüzeydeki tozların havaya kalkmasına engel olmak veya mopa yapışmasını önlemek için zemini süpürmeniz gerekir. Süpürge seçiminizde mümkün olduğunca toz torbalı ürünler yerine hazneli olanları tercih etmelisiniz. Böylece süpürdüğünüz tozların tekrar geri gelerek havaya karışmasına engel olabilirsiniz. Havaya karışayabilecek kir ve kalıntılara engel olmak için zeminleri süpürürken aynı zamanda eşyaların tozlarını da almak gerekir. Süpürme ve toz alma işlemi bittikten sonra yüzeyi moplamaya hazırsınız. 

Zemin Temizliği

Süpürme ve toz alma aşamasından zemin temizliği için uygun deterjan ve mopla yüzeyleri temizleme adımına geçebilirsiniz. Ancak bu noktada her zemin türünde farklı temizleme ve deterjan tekniklerini kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. İşte en yaygın zemin türleri ve mop ile temizlik önerileri:

 • Mermer, granit, porselen ve benzeri doğal taşlardan oluşan fayans zeminlerde asit içerikli temizlik malzemelerinden kaçınmalısınız.
 • Parke zeminlerde seyreltilmiş ahşap temizleme ürünlerini üreticinin talimatlarına göre kullanmalısınız.
 • Laminant zeminlerde fazla su eklemeden hafif nemli moplarla ve aşındırıcı olmayan deterjanlarla temizlik yapmalısınız. 

Doğru solüsyon ve tekniği öğrendikten sonra odanın uzak köşelerinden başlayarak sekiz hareketiyle temizlik yapmalısınız. Yüzeyi sildikten sonra mopu her defasında çok iyi durulayarak moplama işlemine devam etmelisiniz. 

Zemin Kurutma ve Son Dokunuşlar

Zemin tamamen temizlenene kadar mopladıktan sonra en son aşamada deterjan kalıntılarından arındırmak için temiz ve sıcak suyla bir kez daha silmeniz gerekir. Zemin havayla kuruduğu için tamamen kurumadan üzerinde adım atmaktan kaçınmalısınız. Kuruma işlemini hızlandırmak veya parlatmak için son adımda özel kurulama bezleri kullanabilirsiniz. Zemin tamamen kuruduktan sonra düzeni eski haline getirebilirsiniz. 

Ofiste Mop ile Kapsamlı Temizlik

ofiste mop ile temizlik

Ofisler, trafiğin yoğun olduğu alanlar olduğundan düzenli temizlik yapılmadığı zaman mikrop ve bakteri yuvasına kolayca dönüşebilir. Ofiste hastalıklardan kaçınmak, daha üretken ve verimli bir ortam oluşturmak için mop ile temizlik nasıl yapılır bilmeniz önemlidir. Çalışma arkadaşlarınızla birlikte görev dağılımı yapmadan önce ofis temizliğinin inceliklerine dair birkaç ipucunu aşağıdaki listede bulabilirsiniz: 

 • Temizliğe başlamadan önce ofisteki önemli evrak, dosya ve materyalleri zarar görmemesi için organize ederek ortalıktan kaldırın.
 • Ofiste halı gibi tozu çekebilecek zemin tekstili ürünleri varsa bunları temizlik öncesinde yıkamaya verin.
 • Ofise çalışanlar veya müşteriler sıklıkla ziyaret ettiği için alerjik etkiler oluşturabilecek deterjanları kullanmaktan uzak durun. 
 • Temizlik öncesinde çalışanlara haber vererek önemli veya kişisel eşyalarını güvenli bölgelere taşımalarını sağlayın. 

Çalışma Alanlarının Boşaltılması

Ofis temizliğinin ilk ve en önemli adımı alandaki tüm masa, sandalye, kitaplık, bilgisayar, ekipman ve aletlerin güvenli bir şekilde taşınmasıdır. Temizlik öncesinde iş istasyonlarını düzenlemek ve gereksiz dağınıklığa neden olabilecek kağıtlardan, çöplerden ve diğer nesnelerden kurtulmak önemlidir. Bakteriler birçok yüzeyde ve tüm köşelerde bulunabildiği için ortamdaki tüm eşyaları dezenfekte ederek ortamdan çıkarın. Büyük mobilyaları ise alanda hareket ettirerek temizliğe başlayın. 

Ofiste Toz Alma ve Yüzey Temizliği

Ofiste toz alma ve yüzey temizliği için şu ipuçlarını takip ederek detaylı bir şekilde hijyen sağlayabilirsiniz:

 • Ofis temizliğinde tüm çalışma yüzeylerinin tozunu almak için mikrofiber bezlerden yararlanın. 
 • Masalardan başlayarak hiçbir alanı kaçırmamak için monitörün üstünü, klavyeleri, uzatma kablolarını, pencere pervazlarını, kitaplıkları, çerçeve ve dekorasyon objelerini mikrofiber bez ile temizleyin ve dezenfekte edin. 
 • Tüm yüzeylerin tozunu aldıktan sonra zeminleri süpürmek için çok amaçlı bir cihaz kullanın.
 • Perde, küçük alanlar, köşeler veya dar yerler için çoklu aparatlara sahip süpürge makineleri ile kapsamlı temizlik yapın.
 • Tozu alınan yüzeyi mop ile detaylı bir şekilde silmeye, alanın en uzak ve köşe bölgelerinden başlayın. 

Zemin Kurutma ve Son Dokunuşlar

Zemini birkaç defa mop ile sildikten sonra hijyen koşullarını tamamen sağladığınızdan emin olmak için dezenfektanlı temizleme ürünleri ile son bir kez mop yapmalısınız. Dezenfektanlı mop işleminden sonra zeminin güvenli bir şekilde kuruması için çalışanların veya diğer kişilerin adım atmasına engel olan uyarıcı bir işaret koyabilirsiniz. 

Zemin Kurutma ve Mobilyaların Yerine Konulması

Zeminin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra temizliğin en başında kaldırdığınız tüm mobilya ve eşyaları güvenli bir şekilde yerine tekrar yerleştirebilirsiniz. Eşyaları yerine yerleştirdikten sonra tertemiz ve güvenli ofisinizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Evinizde ve ofisinizde mop ile kapsamlı şekilde temizlik yapabilmek için ihtiyacınız olan tüm temizlik ürünleri Bizim Toptan ayrıcalıkları ile sizi bekliyor!

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)