()

Kedi maması seçimi evcil hayvanlarınızın sağlığını doğrudan etkiler. Bundan dolayı hangi kedi maması markasını ve aromasını seçeceğinize dikkat etmeniz gerekir. Her canlıda olduğu gibi kedilerin de sağlıklı ve dengeli beslenmeleri önemlidir. Sağlıklı kedi maması seçimi yaparak evcil hayvanlarınızın daha iyi şartlarda yaşamasını sağlayabilir, onların da kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Kedi maması alırken nelere dikkat edilmeli diye merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilir, kedilerinizin için nasıl seçim yapabileceğinize dair fikir edinebilirsiniz.

Kedi maması seçimi yaparken evcil hayvanlarınızın yaşı önemli bir kriterdir. Yavrularla yetişkinlerin tükettiği mamaların içeriği birbirinden farklıdır. Yavrular, daha sağlıklı şekilde gelişebilmeleri için bazı besinlere ihtiyaç duyar. Bundan dolayı kedi maması seçimi yaparken satın alacağınız ürünlerin içeriğini dikkatli bir şekilde incelemelisiniz.

Evcil hayvanlarınızın temel beslenme ihtiyaçlarını da kedi maması seçimi yaparken dikkate almalısınız. Örneğin, protein kediler için oldukça önemlidir. Kedime hangi mamayı almalıyım diye soruyorsanız içerisinde yüksek oranda protein olan seçenekler arasından tercihte bulunmaya özen göstermelisiniz. Bununla beraber protein içeriği mama karidesli de olsa tavuklu da olsa yeterli miktarda olabilir. Kedi mamasının içeriğine göz atarak protein oranını dikkatli şekilde incelemelisiniz.

Kedi maması seçimi yaparken evcil hayvanınızın alerjisi olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. İnsanlarda olduğu gibi kedilerin de bazı maddelere karşı alerjisi olabilir. Bundan dolayı kedinizi veterinere götürüp gerekli testleri yaptırmalı ve mama seçimini ona göre yapmalısınız. Örneğin, bazı kedilerde sığır eti, tavuk, balık ve hatta süt ürünleri gibi çeşitli alerjiler olabilir. Eğer kedinizin bu tür ürünlere karşı alerjisi varsa onları içeren mama almaktan kaçınmalısınız.

Kedi maması içeriği nasıl olmalı sorusunun yanıtı ise biraz da evcil hayvanınızın damak zevkine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, satın almayı düşündüğünüz mama protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olsa da kedinizin hoşuna gitmeyebilir. Bundan dolayı kedinizin hangi lezzetleri daha çok sevdiğini anlamak için farklı aromalardan satın alarak onun yeme alışkanlıklarını inceleyebilirsiniz. Örneğin, bazı kediler tavuklu mamaları daha çok severken bazıları balıklı olanları tercih edebilir.

Hangi marka kedi maması almalıyım sorusunun cevabı tamamen size bağlıdır. En pahalı markanın kedinize uygun olduğu her zaman kesin değildir. Kedi maması seçimi yaparken içeriği incelemeli ve kedilerinizin damak zevklerini göz önünde bulundurarak tercihte bulunmalısınız.

Kedi maması seçimi yaparken çeşitliliğe de önem vermelisiniz. Kediler de insanlar gibi her zaman aynı yiyeceği tüketmekten sıkılabilir. Ek olarak kedilerinizin farklı mineralleri farklı mamalardan alması da gerekebilir. Örneğin, kedinizi bir hafta balıkla diğer hafta tavukla beslemeye çalışabilirsiniz. Kedinizin sevdiği aromaları belirledikten sonra dönüşümlü olarak onları tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Peki hangi kedi maması daha iyi? Bazı kediler en pahalı mamaların tadını sevmeyebilir. Bu sebeple kedi maması fiyatları tek başına bir kriter değildir. Bundan dolayı kedinizi gözlemleyerek ona uygun mamayı bulabilirsiniz. Farklı kriterleri bir arada değerlendirerek kedi maması seçimi yapabilirsiniz.

Kedilerin Temel Beslenme İhtiyacına Göre Mama Seçimi

kedi maması seçimi

Her canlı gibi kedilerin de bazı vitaminleri, besinleri ya da içerikleri alması gerekir. Bundan dolayı kedi maması seçimi yaparken evcil hayvanınızın temel beslenme ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki listeyi inceleyerek nasıl seçim yapabileceğinize dair bilgi alabilirsiniz.

 • Kediler etoburdur. Bundan dolayı kedilerinizi hayvansal ürünlerle beslemeniz gerekir. Kediler, yüksek miktarda protein, bir miktar yağ ve minimum miktarda karbonhidrat içeren besinlerle beslenmelidir.
 • Her ne kadar kediler sağlıklı beslenmek için proteine ihtiyaç duysa da bunun fazlası onlar için yararlı değildir. Benzer şekilde vitamin ve minerallerin de olması gerektiğinden fazla olması evcil hayvanlarınıza yarar sağlamaz.
 • Satın alacağınız kedi maması içerisinde arginin ya da lizin gibi amino asitler bulunmalıdır. Bu amino asitler de hayvansal gıdalardan elde edilebilir.

Kedilerinizin temel besin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak mama seçimi yapabilir, satın almayı düşündüğünüz mamanın içeriğini okuyarak daha kolay karar verebilirsiniz.

Kedilerin Yaşına ve Gereksinimlerine Göre Mama Seçimi

Hangi kedi maması daha iyi sorusunun cevabı biraz da evcil hayvanınızın yaşıyla bağlantılıdır. Kedinizin yaşı da seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli kriterler arasında yer alır.

 • 0 ile 6 aylık arasında olan kediler yavru olarak nitelendirilir. Yavruların hızlı büyüme ve gelişmeye ihtiyaçları vardır. Tahılsız kuru mamalar yavru kediler için idealdir. Yüksek protein ve yağ yüzdesi, yavruların gelişimini sağlar.
 • Yetişkin kediler söz konusu olduğunda yavrular ile kıyaslandığında kedi maması seçimi yapmak daha kolaydır. Daha büyük kediler hem yaş hem de kuru mama tüketebilir. Bununla beraber protein ve vitamin içeriğine dikkat etmelisiniz.
 • Kısırlaştırılmış kediler için mama seçimi yaparken onlara fazla kilo aldırmayacak seçeneklere yönelmeniz gerekir. Bazı mamaların üzerinde özellikle kısırlaştırılmış kediler için olduğu yazar.
 • Evcil hayvanınız 10 yaşını aştıysa metabolizması yavaşlar. Metabolizması yavaşladığı için de kilo alma potansiyeli artar. Benzer şekilde daha az enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu yaştaki kediler için genellikle tavuk ya da balık aromaları mamalar önerilir.
 • Hangi kedi maması tüy dökmez sorusuna genellikle protein oranı yüksek olanlar dökmez şeklinde yanıt verilebilir. Bununla beraber evcil hayvanlarınızın tüy dökmesini sadece mamalar ile engellemeniz her zaman mümkün değildir.

Kedi Maması İçeriği Nasıl Olmalı?

Kedi Maması İçeriği Nasıl Olmalı

Kedi maması seçimi yaparken içeriğe dikkat etmelisiniz. Genel olarak bir kedi mamasında bulunması gereken maddeler şu şekilde özetlenebilir:

 • Protein bir kedi mamasının olmazsa olmazıdır. Hindi, tavuk, sığır eti ya da balık gibi içerikler, kedi mamalarının içinde bulunmak zorundadır. Bununla beraber mamaların içinde ortalama %26 ile %30 arasında protein olması yeterlidir. Bu oranlar dengeli olarak kabul edilir.
 • Kedilerin taurin amino asidine ihtiyaçları vardır. Bu amino asit, kedilerin göz sağlığını iyileştirir ve sindirimlerini rahatlatır.
 • Kedi maması içerisinde Omega-3 gibi yağ asitleri bulunmalıdır. Omega-3, kedilerin beyin fonksiyonlarını ve tüy sağlığını iyileştirir.
 • Kuru kedi mamalarında ortalama %9 yağ olması yeterli olarak kabul edilir. Bu oranın fazlası kedilerde obeziteye neden olabilir.
 • Kedi mamalarında karbonhidrat da olmalıdır. Mısır, buğday ya da pirinç gibi tahıllardan kediler ihtiyaç duydukları karbonhidratı alabilir. Bununla beraber karbonhidrat oranının %10’u geçmemesi tavsiye edilir.
 • Lif oranı ise %3 ile %5 arasında olmalıdır. Aynı zamanda kedilerinizin mamalarında vitamin ve mineraller de bulunmalıdır.

Siz de tüm bu detaylara dikkat ederek ve veterinerinizin tavsiyelerini dikkate alarak kediniz için en uygun mamaya karar verebilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)