()

Her ikisi de tropikal bitkilerin tohumlarından gelen kahve ve çikolatanın uyumunu bilmeyen yok. Gerek enerji verme gerekse de lezzet bakımından kahve ile çikolata eşsiz kombinasyonlar arasında yer alır. Çoğu insan, kahvesinin yanında mutlaka bir kare de olsa çikolataya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla “Kahvenin yanında çikolata yenir mi?” sorusunun yanıtı çok belli. Peki, kahve yanında çikolata neden yenir? Bu durum, pek çok kültürde vardır. Birbirini tamamlayıcı etkileriyle kahveyi çikolatasız düşünmek oldukça zordur. Kahve ve çikolata ikilisi, damaklarda unutulmaz izler bırakır. Mükemmel uyumuyla dikkat çeken kahve yanı çikolata, ara öğünlerin de vazgeçilmezi. Peki, kahvenin yanında hangi çikolatayı yemelisiniz? Siz de karar vermekte zorlanıyorsanız hemen önerilerimize göz atın!

Kahvenin Yanında Neden Çikolata Yenir?

Kahve yanında çikolata yemek hem Türk kültüründe hem de dünyanın pek çok yerinde son derece yaygındır. Özellikle leziz, bol köpüklü bir Türk kahvesinin yanında bir kare çikolataya mutlaka yer verilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri kahvenin kendine özgü acımsı tadını bastırma isteğidir. Kahvedeki acı ve keskin tat, çikolatanın tatlı ve kremamsı dokusuyla dengelenir. Özellikle filtre kahve gibi acı ve sert kahvelerle birlikte çikolata yediğinizde keyfinizi zirveye taşıyabilirsiniz.

Çikolata, “Filtre kahve yanında ne yenir?” sorusunun da en iyi cevapları arasında. Filtre kahvenin tadını yumuşatan çikolata, ağzınızdaki tat zenginliğini de artırır. Hatta çoğu insan, filtre kahvenin yanında çikolata yemese bile çikolatalı bir tatlı tüketir. Browni, ıslak kek, çikolatalı kurabiye gibi lezzetlerle filtre kahvenin dengesi sağlanır. Dolayısıyla kahve yanına çikolata sunumu olmasa bile çikolatalı herhangi bir tatlıya muhakkak yer verilir.

Kahvenin Yanında Hangi Çikolata Gider? 

Bir aradayken enerji ve mutluluk veren, aromatik uyum yakalayan ve ağzınızdaki lezzet dengesini ayarlayan kahve ve çikolata ikilisi, gün içerisindeki kısa molalarınıza en iyi şekilde eşlik eder. Peki, kahvenin yanında hangi çikolatayı tüketmelisiniz? Her çikolata türü, birbirinden farklı aromalarıyla dikkat çektiğinden kahvenin yanına çikolata seçimi yapmak son derece zor.

İhtiyaç duyduğunuz lezzetlere göre kahve yanında şu çikolataları deneyebilirsiniz:

Bitter Çikolata

kahve yanında bitter çikolata

Kahve yanı çikolata deyince akla ilk gelenlerden biri bitter çikolata. Hem sağlık için faydalarıyla hem de lezzetiyle öne çıkan bitter çikolata, çikolata lezzetini en iyi şekilde alacağınız türler arasında. Yüksek oranda kakao içerdiği için yoğun ve zengin lezzete sahip olan bitter çikolata, sütlü kahvelerin yanında sık sık tercih edilir. Genellikle minimum %70 kakao oranına sahip olsa da siz damak zevkinize göre daha düşük ya da daha yüksek kakao oranına sahip bitter çikolataları kahvenizle birlikte tüketebilirsiniz. 

Bitter çikolatanın en uyumlu olduğu kahveler; espresso, Türk kahvesi ve filtre kahve. Bitter çikolatadaki derin lezzetler, sert kahvelerde kendini daha da belli eder. Bunun yanı sıra sütlü kahve gibi yumuşak içeceklerin yanında da bitter çikolata tercih edebilirsiniz.

Sütlü Çikolata

Hemen hemen herkesin damak zevkine hitap eden sütlü çikolata, %20-50 arasında kakao içeriğine sahip. Bitter çikolataya kıyasla tadı daha tatlı olan sütlü çikolata, bitterin acılığından hoşlanmayanların favorileri arasında yer alır. İçeriğindeki süt tozu veya süt yağı, çikolataya yumuşak ve pürüzsüz doku kazandırdığından yemesi oldukça keyiflidir. Kahve ile en uyumlu çikolatalardan olan sütlü çikolata, yine kahvenin acı tadını bastırmak isteyenler için kurtarıcıdır. Türk kahvesi ya da espresso gibi sert kahvelerin yanında sütlü çikolata tüketerek ağzınızdaki lezzet dengesini ayarlayabilirsiniz.

Sütlü çikolata aynı zamanda latte ve cappuccino gibi aromatik kahvelerle de uyumludur. Sütlü çikolatanın kremsi ve tatlı yapısını yine sütlü kahvelerle buluşturabilirsiniz. Aynı zamanda orta kavrulmuş filtre kahvenin yanında da sütlü çikolataya yer verebilirsiniz.

Beyaz Çikolata

Bitter ve sütlü çikolatadan farklı olarak beyaz çikolata, kakao yağından yapılır. İçerisinde kakao içeriği olmadığından rengi tamamen beyazdır. Son derece tatlı ve yumuşacık bir lezzete sahip olan beyaz çikolata, en acı kahvelerin bile tadını yumuşatır. Beyaz çikolatanın tadıyla en uyumlu kahvelerden biri ise vanilyalı latte’dir. Vanilya latte ve beyaz çikolatanın aroması, ağzınızda yumuşacık bir kombinasyon yaratır.

Beyaz çikolatayı hafif kavrulmuş filtre kahvelerle de dengelemeniz mümkün. Aynı zamanda mocha gibi çikolata şurubu eklenmiş kahvelerle de beyaz çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Fındıklı veya Fıstıklı Çikolata

Çikolataların içerisine fındık, fıstık ve badem gibi pek çok kuruyemiş eklenebilir. Tatlı ve tuzlu lezzetlerin bu birleşimi, kahve ile birlikte son derece orijinal bir kombinasyondur. Fındık ve fıstık parçaları çikolatanıza çıtır dokular kazandırır. Eğer kahvenizle birlikte üçüncü bir tada daha ihtiyaç duyuyorsanız fındıklı ve fıstıklı çikolataları deneyimleyebilirsiniz.

Bonus: Çikolata Kahveden Önce mi Sonra mı?

Kahve yanında hangi çikolatayı yiyeceğinize karar verdiyseniz şu önemli soruyu da yanıtlayalım: Çikolatayı kahveden önce mi yoksa sonra mı yemek daha iyidir? Bununla ilgili sayısız görüş var ancak en bilinen görgü kuralı şu şekilde:

  • Ağzınızı temizlemek için önce bir yudum su için.
  • Daha sonra çikolatadan bir ısırık alın. Önce çikolata yemek, kahvenin aromasının daha çok öne çıkmasını sağlar.
  • Çikolata ağzınızda hafifçe eridiğinde kahvenizden bir yudum alarak devam edin.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)