()

Tarifin ortasında kabartma tozunun bittiğini fark etmek, mutfakta sıkça karşılaşılan bir durum. Peki, kabartma tozu yerine ne konur biliyor musunuz? Bunun cevabı oldukça basit. Mutfağınızda her zaman bulunan birkaç malzeme, kabartma tozunun yerini alabilecek güce sahiptir. Tariflerinizi başarılı bir şekilde hazırlamanızı sağlayacak bu pratik çözümler arasında yumurta beyazından sirkeye kadar sayısız seçenek var. Sirke ve karbonat, yoğurt ve süt gibi mutfakta kolayca bulabileceğiniz malzemelerle hamur işlerinizi kabartabilirsiniz. Gelin, birlikte “Kabartma tozu yerine ne kullanılır?” sorusunun cevabını öğrenelim!

Ekşi Süt

Kabartma tozunun yerine kullanılabilecek en etkili alternatiflerden biri ekşi süttür. Çoğu kişinin buzdolabında açılmasının üzerinden birkaç gün geçmiş, hafiften tadında ekişilikler meydana gelmiş süt bulunur. Eğer sizin de dolabınızda ekşi süt varsa bunu kabartma tozu yerine kullanabilirsiniz. Ekşi süt, içeriğindeki laktik asit sayesinde asidik bileşikler oluşturur. Kabartma tozu ise hem asit hem de baz içeren bir bileşiktir. İki bileşenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan karbondioksit, hamurun kabarmasını sağlar. 1 çay kaşığı kadar kabartma tozundan alacağınız bu etkiyi yarım bardağa yakın ekşi sütten alabilirsiniz. 

Ayran

İçerisinde yer alan bakteriler sayesinde ayran, “Kabartma tozu yerine keke ne konur?” sorusunun en iyi cevaplarından birini oluşturur. Asidik yapısı sayesinde hamurun kabarmasına yardımcı olan ayran, ekşi süte benzer şekilde bir performans sergiler. Özellikle hazır alınan ayranlardaki bakteri miktarı daha fazladır. Bu nedenle hamur işi tariflerinizde hazır ayran kullanarak kabarık ve süngerimsi bir doku elde edebilirsiniz. Ayranı, tariflerinizde kabartıcı olarak kullanmak isterseniz yarım su bardağı ayrana 1 çay kaşığı kadar karbonat ekleyebilirsiniz. Bu karışımla birlikte bir paket kabartma tozundan alacağınız etkiyi alabilirsiniz. 

Karbonat

kabartma tozu yerine karbonat

Karbonat, kabartma tozu yerine en sık kullanılan malzemelerden biridir. Hatta çoğu zaman ikisi arasındaki farkın ne olduğu bile anlaşılmaz. İkisinin farkı, kullanıldıkları sıvı ya da asit içeriği yüksek malzemelerde gösterdikleri etkidir. Karbonat, su ve asit ile temas ettiğinde kimyasal reaksiyon gerçekleştirir. Böylece hamurun kabarmasını sağlar. Karbonat, kabartma tozuna göre daha etkili bir malzemedir. Bu nedenle kullanım miktarınızı iyi ayarlamanız gerekir. Kabartma tozu yerine 1 çay kaşığı kadar karbonat kullanarak tarifinizi yapabilirsiniz.

Yumurta Beyazı

Unlu karışımların en iyi şekilde kabarmasını sağlayan yumurta beyazı, “Keke kabartma tozu yerine ne konur?” probleminin çözümlerinden biri. Doğal ve etkili olan bu alternatif, özellikle hafif ve kabarık bir doku sağlamak istediğiniz tariflerde çok işe yarar. Hatta bazı tariflerde kabartma tozu yerine daha fazla yumurta beyazı bile kullanılır. Bu malzeme, uzunca çırpıldığında içerisine hava kabarcıkları hapseder. Bembeyaz, krem şanti gibi köpük kıvamına gelen yumurta akı, hamura yavaşça katılıp karışıtırıldığında pek çok malzemeden daha iyi sonuç almanızı sağlar. Yumurta akını köpürtürken dikkat etmeniz gereken en önemli detay, içerisine hiç sarı karıştırmamak. Aynı zamanda çok az tuz ilave ederek akın köpük kıvamına gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra kek hamurunuzla yumurta akını buluşturup alttan üste doğru köpüğü söndürmeden karıştırmanız gerek.

Sirke

Asidik yapıya sahip olan sirke de kabartma tozu yerine tercih edilebilecek malzemeler arasında yer alır. Özellikle beyaz sirke, kabartma tozuna benzer bir etki verir. Beyaz sirkeyi kabartma tozu ölçünüzle aynı kullanabilirsiniz. Tarifinizde yer alan kabartma tozunun ölçüsüyle aynı şekilde sirkeyi tarife ekleyerek karışımınızın kabarıp leziz bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz karbonatla sirkeyi hafifçe karıştırarak da daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Tuz

Yalnızca 1 çay kaşığı tuz, kabartma tozunuzun bittiğini gördüğünüz anda imdadınıza koşacak malzemelerden biridir. Unlu tariflerin kabarmasını kolaylaştıran tuzu sıvı malzemelerle karıştırdığınızda ektisini görebilirsiniz. Mayanın aktivitesini de düzenleyen bu malzemeyi doğru kombinasyonlarla daha iyi çalıştırabilirsiniz. Örneğin, tuzu karbonatla birlikte tarife ekleyerek süngerimsi kekler ve hamur işi tarifler hazırlamanız mümkündür.

Keke Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılabilir?

Ekşi süt, ayran, yumurta beyazı gibi malzemeler, kabartma tozu yerine keklerde kullanabileceğiniz en iyi malzemeler arasında. Özellikle karbonat, kabartma tozuna en benzer etkiyi veren malzeme. Bu nedenle kullanacağınız kabartma tozunun ⅓ ölçüsünde karbonatı tarifinize ekleyerek kekinizin daha iyi kabarmasını sağlayabilirsiniz. Karbonatı dilerseniz limon suyu ya da sirke ile hafifçe açarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede asidik etkiyi daha iyi ortaya çıkarabilirsiniz.

Pankeke Kabartma Tozu Yerine Ne Kullanılır?

Kahvaltıların vazgeçilmez tariflerinden biri pankektir. Normal kekten farklı olarak pankek, tavada kaşık kaşık pişirilen bir kek. Bu tarifte de kabartma tozu yerine karbonat kullanmanız mümkün. Aynı zamanda son dönemlerde popüler Japon sufle pankek tarifinde de görebileceğiniz gibi yumurta akı, pankekte kabartma tozundan bile iyi etki gösterir. Dolayısıyla pankekinizin daha yumuşak ve kabarık dokuya sahip olmasını isterseniz yumurta sarısını ve yumurta beyazını ayrı ayrı şekerle çırpıp daha sonra yavaş yavaş birleştirebilirsiniz. Böylece daha şişkin pankekler hazırlayabilir ve kahvaltılarınızı renklendirebilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)