()

Toz, kir ve yoğun kullanımın etkisiyle beyaz eşyalarınız zamanla kirlenebilir. Hijyen ve sağlık için son derece önemli olan beyaz eşya temizliği aynı zamanda estetik görünüm için de büyük bir gerekliliktir. Peki, günlük yaşamın en önemli kurtarıcılarından olan beyaz eşyalarınızı nasıl temizleyebilirsiniz? Beyaz eşyaların zamanla sararmasının önüne geçmek, performanslarını artırmak ve ömrünü uzatmak için uygulayabileceğiniz doğru temizlik yöntemleri ve uygun temizlik malzemeleri içeriğin devamında listelenmiştir.

Beyaz Eşya Neden Sararır?

Beyaz eşyalarınız durduğu yerde zamanla sararabilir. Bu sararmaların pek çok nedeni vardır. En önemli neden ise doğrudan güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Güneş ışığı, malzemelerin kimyasal yapısını bozarak renk değişikliğine sebep olabilir. Bunun yanı sıra beyaz eşyalarınızın kirlenmesine yol açabilecek diğer durumlar şu şekilde:

 

  • Yemek pişirirken ortaya çıkan yağlar
  • Yanlış temizlik ürünlerinin kullanılması
  • Sürekli kullanım nedeniyle aşınmalar
  • Sigara dumanı

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

buzdolabı nasıl temizlenir

Beyaz eşya temizliği nasıl yapılır?” sorusu akıllara ilk olarak buzdolaplarını getirir. Buzdolabı temizliği için dolabınızın fişini çekip içerisindeki boşaltarak başlayın. Tüm rafları, çekmeceleri ve diğer çıkarılabilir parçaları sökün. Her bir parçayı sirkeli su yardımıyla ve mikrofiber bezle temizleyebilirsiniz. Böylece parçalardaki kötü kokulardan da kurtulabilirsiniz. 

Parçaları temizledikten sonra buzdolabının iç kısmını da dikkatlice temizleyin. Dilerseniz suya az miktarda deterjan koyarak da temizlik yapabilirsiniz ancak deterjanın miktarını çok az tutmanız önemli. Aksi takdirde kalıntılar yiyeceklerinize bulaşabilir. İç kısmın ardından dolabın dışını da temizleyin. Bu aşamada kapı contalarını da diş fırçası kullanarak temizleyebilir ve kapının düzgün kapanmasını sağlayabilirsiniz. Kuruyan rafları ve çekmeceleri dolabın içerisine yerleştirdikten sonra yiyeceklerinizi de dolaba düzenli bir şekilde dizerek temizliği sonlandırabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Giysilerinizin her yıkamada tertemiz olması için çamaşır makinesi temizliği de oldukça önemlidir. Bunun için makinenizi ilk olarak boş çalıştırmanız gereklidir. Çalıştırırken deterjan yerine sirkeli su kullanabilirsiniz.

Makineniz yıkamayı bitirdikten sonra sünger ya da diş fırçası kullanarak kapı contası ve lastiklerin altını temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinenizin bozulmasına yol açabilecek en büyük düşmanlardan biri küf ve kireçtir. Özellikle kapağın altındaki lastiklerde nemden dolayı küf oluşumu son derece olağandır. Bu nedenle makinenizin kapak altını güzelce temizlemeye özen gösterin.

Makinenin dış yüzeyini de nemli bez kullanarak temizleyin. Özellikle gri beyaz eşya temizliği yaparken dış yüzeyin çizilmemesi için yumuşak bezler kullanmanızda fayda var. Temizledikten sonra herhangi bir deterjan ya da karışım kullanmadan makinenizi bir kez daha boş çalıştırın. En son adımda makinenin tamburunu da silerek temizliği tamamlayabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinin Deterjan Çekmecesi Nasıl Temizlenir?

Deterjan ve yumuşatıc gibi temizlik ürünleri için kullandığınız deterjan çekmecesinde zamanla tortular birikebilir. Bu birikintiler, çamaşır makinesinin verimli çalışmasını engelleyebilir. Deterjan çekmecesini yerinden sökerek temizliğe başlayabilirsiniz. Ilık suyun altında bölmeleri güzelce temizledikten sonra sünger yardımıyla kalıntıları çıkarabilirsiniz. Temizliği bitirdikten sonra çekmeceyi kurulayıp yerine takabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Sirke, çamaşır makinesi temizliği deyince akla ilk gelen yöntemler arasında. Gerek doğal bir malzeme olması gerekse de mikroplar üzerinde yüksek etki sağlamasıyla sirke, temizliğin ayrılmaz parçalarındandır. Sirkeyi çamaşır makinesi temizliğinde dilerseniz suyla karıştırarak dilerseniz de saf halde kullanabilirsiniz. Makineyi boş çalıştırdığınız ilk aşamada 2 su bardağı beyaz sirkeyi deterjan bölümüne ekleyerek temizliği başlatabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Soda ile Nasıl Temizlenir?

Çamaşır sodası olarak da bilinen sodyum bikarbonat, çamaşır makinesi temizliğinde kullanılan en etkili yöntemlerden bir diğeridir. Sodayı çamaşır makinesi tamburunun içine direkt serpebilirsiniz. Daha sonra tıpkı sirke kullanırken olduğu gibi makineyi en yüksek derecede, boş şekilde çalıştırarak iç kısımların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

beyaz eşya nasıl temizlenir

Bulaşık makineniz, bulaşıklarınızı temizlerken gıda artıklarını ve deterjan kalıntılarını içerisinde biriktirir. Bu nedenle diğer beyaz eşyalarınızda olduğu gibi bulaşık makinenizde de düzenli temizlik önemlidir. Bulaşık makinesinin altındaki filtreyi çıkararak temizliğe başlayabilirsiniz. Filtreyi sıcak su ve deterjan kullanarak yağdan, kirden, kötü kokudan arındırabilirsiniz. Makinenizi boş şekilde sirke ve karbonat karışımıyla çalıştırarak iç aksamın temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra makinenin dış kısmını da güzelce silerek temizliği tamamlayabilirsiniz. Eğer siyah beyaz eşya temizliği yapıyorsanız su lekesi ya da parmak izi kalmaması için kuru bezle dış kısmın ıslaklığını alabilirsiniz.

Karbonat ve Sirke Karışımı Kullanarak Bulaşık Makinesini Nasıl Temizleriz?

Karbonat ve sirke karışımı, bulaşık makinesi temizliğinin olmazsa olmazlarından. Bunun için ilk olarak 2 su bardağı sirkeyi cam bir kaba koyup makinenin içerisine dik şekilde yerleştirin. Ardından makineyi boş şekilde çalıştırın. Program bittikten sonra makinenin içerisine karbonat serpip bir kez daha kısa programda çalıştırarak temizliği tamamlayabilirsiniz.

Limon Tuzu Kullanarak Bulaşık Makinesini Nasıl Temizleriz?

Makineyi kireç birikintilerinden arındırmak için limon tuzunun gücünden de faydalanabilirsiniz. Limon tuzuyla makine temizliği için önce limon tuzunu çaydanlıkta sıcak suyla çözdürün. Yaklaşık 1 yemek kaşığı limon suyu yeterli olacaktır. Karışımı hem bulaşık makinesinin deterjan bölümüne hem de içine dökün. Daha sonra makineyi boş şekilde çalıştırın. 

Bulaşık Makinesinin Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinin deterjan gözü de zamanla kireç ve kalıntıların biriktiği bir yer. Burayı rutin temizlik sırasında sirkeli ılık suyla nazikçe ovalayabilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra sirke kokusunu arındırmak için deterjan gözünü temiz suyla tekrar silin. Tüm bu işlemlerin ardından makinenizin ilk günkü performansıyla çalıştığını görebilirsiniz.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)