()

Ailenize yeni katılan minik bebeğinizin kendini, huzurlu ve mutlu hissetmesi için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri bebek bezi değiştirme işlemidir. Bunun için piyasada pek çok marka altında satışa sunulan bezler arasından seçim yaparken bebeğinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bebeğiniz için uygun olan bezi belirleyerek satın alabilir ve altının her zaman kuru olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni ebeveyn olanlar bebek bezi günde kaç defa değiştirilmeli sorusu başta olmak üzere pek çok konuya yanıt arayabilir. Bebeğin altını nasıl değiştirmeniz ve değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

Bebeğinizin Altını Nasıl Değiştirmelisiniz? 

Bebek bezi değiştirme işlemi başlangıçta küçük kazaların ortaya çıkmasına sebep olsa da zamanla en uygun şekilde yapmayı öğrenebilirsiniz. Anne ve babalığa uyum süreçlerinde bebek bezi değiştirme detaylarını deneme yanılma yöntemiyle kavrayabilirsiniz. Bebek bezi bağlama ile ilgili büyüklerinizden yardım alabilir veya kendi araştırmanızı yapabilirsiniz. Günümüzde yenilenen bez tasarımları sayesinde pratik bir şekilde kendine kendinize bez bağlamayı öğrenebilirsiniz. 

Bebeklerin temel bakımlarının tamamlanması için belirli aralıklarla bez değişimi yapmanız oldukça önemlidir. Ebeveyn olarak bebeklerin bezi kaç saatte değiştirilmeli sorusununun yanıtını arıyor olabilirsiniz. Bu durum bebeğinizin bulunduğu aya göre değişebilir. Yenidoğanlarda ortalama 2 saatte bir, ilerleyen aylarda 3-4 saat aralıklarla bez değişimi yaparak bebeğinizin rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin altını değiştirmeden önce ihtiyaç duyacağınız tüm malzemeleri yanınızda bulundurmanız gerekir. Bez, ıslak mendil ya da pamuk, alt açma pedi, poşet ve pişik önleyici krem olmazsa olmaz malzemeler arasında sayılabilir. 

Bebeğin bezini değiştirmek için öncelikle bebeğinizin yatacağı düz bir zemin oluşturmanız gerekir. Üzerine bebeği yatırmadan bez değiştirme pedini serebilirsiniz. Böylece olabilecek riskli durumlara karşı önlem alabilirsiniz. Bebeğinizin altını açıp ıslak mendille özel bölgelerini yavaşça silebilirsiniz. Kirli bezi bebeğin altından aldıktan sonra temiz bezi serip, pişik kremini sürebilir; sonra bezin sağ ve sol bölümlerinde bulunan yapışkanları yerlerine yerleştirerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bezin ön ve arka bölümlerini bebeğinize uygun olacak şekilde ayarlayarak konforlu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bez değişimini tamamladıktan sonra ellerinizi yıkayarak dezenfekte etmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemli. 

Bebeğin Altını Değiştirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek bezi değiştirme işlemi bebeğiniz büyüdükçe daha uzun aralıklarla yapabileceğiniz bir rutine dönüşür. Anne ve babaların bebeğin altını değiştirirken dikkat etmesi gereken diğer detayları şöyle sıralayabiliriz;

 • Bebek bezi, bebeğin kilosuna ve boyuna göre değişebilir. Bu durumu düşünerek bez boyutlarına karar verebilirsiniz. Böylece sızıntı ve taşma gibi durumlara engel olabilirsiniz.
 • Islak mendille silme veya uygun hava koşullarında bebeğin altını yıkama gibi yöntemlerle temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde pişik oluşumuna engel olmak amacıyla büyük tuvaletini yaptıktan sonra belden aşağısını yıkayarak hijyenini sağlamanız mümkündür. Ev dışında çocuk bezi değişimi yaparken ıslak mendil de tercih edebilirsiniz.
 • Hassas ciltli bebeklerin sağlığını korumak için onlara uygun marka bezleri seçmeniz önemlidir. Ayrıca her bez değişimden sonra pişik önleyici kremleri tatbik etmeniz tavsiye edilir. 
 • Temizlik sırasında kız bebek-erkek bebek cinsiyetini dikkate alarak farklı şekillerde silmeniz gerekir. Kız bebeklerde önden arkaya doğru temizlik yaptığınızda enfeksiyon oluşumunu engelleyebilirsiniz. Erkek bebeklerde ise tam tersi arkadan öne doğru temizlik gerekir. 
 • Evde alt açma masanız varsa bez değişikliğini bu alanda yapmanız işlerinizi kolaylaştırır ve bebek için hijyenik bir ortam oluşturabilirsiniz.
 • Dışarıda bebek bezi değiştirirken tuvaletlerde bulunan alt açma bölümlerini değerlendirebilirsiniz. Her kullanımdan önce ıslak mendil yardımıyla bu alanları temizleyerek ve alt açma pedi kullanarak bebeğiniz için gereken sağlıklı koşulları oluşturabilirsiniz.
 • Bezi değiştirirken mevcut kötü kokulara karşı aşırı tepki vermeden ve bebeğinize bunu hissettirmeden işlemi tamamlamanız önerilir. Böylece bebeğiniz bu durumu olumsuz bir konu gibi algılamaz.
 • Alt açma sırasında sevgi, şefkat göstermeniz ve bunu sözel olarak da ifade etmeniz bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlar. 

Yenidoğan Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

bebek bezi nasıl değiştirilir

Yenidoğan bebeklere daha fazla özen gösterilen konulardan biri de bebek bezi değiştirme aşamasıdır. Ebeveynler bebeği kucaklarına alırken, beslerken ve altını değiştirirken biraz ürkek davranışlar sergileyebilir. Bu süreçte anne ve babalar, bebek bezi nasıl bağlanır sorusunu yenidoğanlar için de sorabilir. Yenidoğan bebeklerin bedenlerine en uygun pamuklu ve yumuşak dokulu bezi tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Henüz göbeği düşmeyen yenidoğanların bezini bağlarken bu bölgeyi açıkta bırakacak bezleri tercih edebilirsiniz. Göbek bağı düşünceye kadar her alt değişiminde göbek bağını da temizlemeniz oldukça önemlidir. 

Erkek yenidoğan bebeğin bezi bağlanırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Bebeğe uygun bez ve gereken malzemeler hazırlandıktan sonra kirli bez açılır ve önce temiz bölgelerden başlanarak silinir.
 • Bebek sünnetli ise daha özenli davranmak ve kibarca penisini silmek gerekir.
 • Penisin alt kısmı ve çevresi itinayla fazla bastırmadan hijyenik bir hâle getirilir.
 • Özellikle erkek bebeklerde bez açılır açılmaz küçük tuvaletlerini yapma eğilimi olduğu için bu konuda dikkat etmeniz tavsiye edilir. 

Yenidoğan kız bebeklerde bez bağlanırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Yenidoğan kız bebeklerde alt değişimi yapılırken temiz bölgelerden başlanarak kirli yerlerin tamamının temizlenmesi sağlanır. Bu aşamalarda ıslak mendil ya da pamuğu bir defa kullanıp atmak önemlidir. 
 • Silme yöntemi her zaman önden arkaya olacak şekilde yapılmalıdır. 
 • Yeni bez, bebeğin göbek altından bacaklarını ve belini sıkmayacak şekilde bağlanabilir.

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)