()

İtalyan mutfağının şerbetli mayalı baba tatlısını hazırlamak ve tarifini ufak da olsa öğrenmek ister misiniz? Baba tatlısı, İtalya mutfağından bilinen ve Napoli bölgesine özgü olan ne çok ağır ne de çok hafif sayılabilecek tatlılardan biridir. 

Hafif ve lezzetli bir tatlı olan baba tatlısının ortaya çıkışına birlikte göz atalım. Baba tatlısının tarifi ve hikayesi her ne kadar Napoli’den başlasa da Polonya ve Fransa’nın da katkıları vardır. Söylenene göre baba tatlısı, Fransız bölgesinde sürgün halinde olan Polonyalı kralın bir buluşudur. Denediği kugelhopf kekini oldukça kuru bulan Polonyalı Kral Stanislao Leszczynski, bu tatlıya bir şerbet eklemeye karar verir. İddiaya göre rom şurubuyla ıslatılan bu tatlı, efsanevi baba tatlısına dönüşür.

Baba tatlısının ismi hakkında da bazı bilinenler vardır. Baba sözcüğünün Slav dillerinden babka anlamına gelen kelimeden türediği söylenir. Babka sözcüğünün anlamının ise büyükanne olduğu bilinir. Şerbetli bir tatlı olan baba tatlısı, diğer pek çok şerbetli tatlıdan farklı olarak şerbeti pişirilmeden hazırlanır. Yumuşacık bir tatlı olan baba tatlısı için farklı servis şekillerinden ve süslemelerden de yararlanmak mümkündür. Hazırsanız şimdi baba tatlısı tarifi için gereken malzemeleri sıralamak ile işe koyulalım.

Baba tatlısı hazırlamak için yaklaşık 40 dakikaya ihtiyacınız olur. 15 dakika tarifi hazırlamak, yaklaşık 25 dakika da tatlının hamurunun pişirme süresidir. Bu tarifi kullanarak 6 kişilik baba tatlısı hazırlamak mümkündür. Daha kalabalık bir gruba hazırlamak için ise malzemeleri doğru oranda arttırarak daha fazla sayıda baba tatlısı hazırlayabilirsiniz. Eğer daha az kişi için hazırlık yapıyorsanız malzemeleri yarısı kadar kullanabilirsiniz. Böylece ağırlayacağınız misafiriniz ya da aileniz için uygun sayıda baba tatlısı hazırlamanız mümkün olur.

Baba Tatlısı Yapım Aşamaları

Baba tatlısının tarifi için öncelikle malzemeleri eksiksiz edinmelisiniz. Sonrasında ise hazırlama aşamalarına geçebilirsiniz. İlk olarak derin bir kap alarak işe başlayın. Derin bir kabın içerisine 1 yumurtayı kırın. Sonra 1 çay bardağı yoğurt, 1 paket vanilya ve 1 çay bardağı sıvı yağı yumurtanın üzerine ekleyin. Bir çırpma teli ya da kaşık yardımıyla bu malzemeleri karıştırabilirsiniz. Sonrasında sırada unu eklemek var. 2 su bardağı un ve 1 paket kabartma tozunu karışımın üzerine ilave etmelisiniz. 

Malzemeleri kapta buluşturduktan sonra yoğurmaya başlayabilirsiniz. Yoğurma işlemine ele yapışmayan kıvamlı bir hamur elde edene kadar devam edin. Hamur, istenen kıvama geldiğinde artık pişirmeye hazır hale getirmeye başlayabilirsiniz. Bunun için önce baba tatlısı porsiyonlarını ayarlamak gerekir. Ancak bu işlemden önce hamur parçalarını yerleştireceğiniz küçük pişirme kağıtlarını fırın tepsisi içerisine dizmelisiniz. Bundan sonra hamurdan ufak parçalar kopararak küçük parçaları hazır hale getirebilirsiniz.

Hamur parçalarını ceviz büyüklüğünde olacak şekilde parçalara ayırın. Bu şekilde ayırmak, avuç içinizi kullanarak yuvarlak bir hale getirmenizi kolaylaştırır. Elinizle şekil verdiğiniz hamur parçalarını küçük kağıt parçalarına dizmelisiniz. Sonrasında ise fırın tepsisine dizdiğiniz küçük kağıt kalıpların içerisine yuvarlak hale getirdiğiniz hamurları koyun. Fırının önceden 180 derecede ısıtılmış durumda olması önemlidir. Pişirme için ise yaklaşık 25 dakikaya ihtiyacınız var. 25 dakika boyunca üzeri kızarana kadar hamur parçalarının pişmesini bekleyebilirsiniz.

Şimdi ise geldik baba tatlısının tarifi için gereksinim duyacağınız şerbeti hazırlama aşamasına! Şerbeti hazırlamak için hazırladığınız 3 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı sıkılmış limon suyu ve 3 su bardağı toz şeker malzemelerini orta boy bir kabın içerisine dökmelisiniz. Şekerin tamamen eridiğine emin oluncaya kadar karıştırmanız gerekir. Şeker tamamen eridiğinde şerbet hazır demektir. Baba tatlısı için kullanacağınız bu şerbeti kesinlikle kaynatmamalısınız. 

Fırın tepsisinde kağıt kaplara dizdiğiniz baba tatlısı piştiğinde fırından alın. Hazırladığınız şerbetin içerisine tatlıları koyun. Şerbete bıraktığınız tatlıları yaklaşık olarak 2 ila 3 dakika arasında bekletmelisiniz. Hamuru sayesinde şerbeti iyi biçimde çeken tatlılarınız artık hazır! 

Buzdolabında yaklaşık 3-4 saat beklettiğinizde tam kıvamında baba tatlısı hazırlayabilirsiniz. Hatta bir gece önceden hazırlayıp beklettiğinizde çok daha iyi bir kıvam yakalayabilirsiniz. Şimdi ise gelelim baba tatlısı için servis önerilerine.

Şerbetin içerisinden çıkardığınız tatlıları derin bir servis tabağına almalısınız. Servis tabağına aktardığınız tatlıların üzerine kapta kalan şerbeti gezdirebilirsiniz. Baba tatlısına yakışacak olan birçok farklı süsleme yöntemi mevcuttur. Tatlının üzerine hindistan cevizi, fındık ya da fıstık gibi malzemeler serpiştirebilirsiniz. Servis için dondurma ve kaymak gibi malzemeleri de kullanmanız mümkündür. Damak tadınıza göre servisi yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Besin Değerleri (1 porsiyon için):

  • 582 kcal
  • 5 g protein
  • 109 g karbonhidrat
  • 13 g yağ

Bu yazıyı puanlayın!

Ortalama Puan / 5. Puanlayan Kişi Sayısı:

Bu yazıyı kimse puanlamamış. İlk puanlayan siz olun!

0/5 (0 Reviews)